Mimo dynamicznego wzrostu rynku usług chmurowych w Polsce rodzime firmy wciąż zachowują dystans do tej formy dostarczania informatyki: prawie połowa polskich firm w ogóle nie planuje wdrażać chmury obliczeniowej. Przedsiębiorcy obawiają się o bezpieczeństwo firmy i przesyłanych danych. Dostrzegają również, że integracja systemów chmury obliczeniowej z istniejącymi środowiskami IT może być niełatwym zadaniem.
Ale czym tak właściwie jest chmura obliczeniowa? Jest to zespół połączonych ze sobą serwerów, na których można przechowywać i przetwarzać dane, ale także uruchamiać programy czy prowadzić wszelakie analizy. To model przetwarzania danych polegający na udostępnianiu użytkownikowi za pośrednictwem sieci zasobów i usług należących do dostawcy, m.in. mocy obliczeniowej, przestrzeni dyskowej, baz danych, usług analizy, sztucznej inteligencji. Moc obliczeniowa jest dostępna na żądanie w dowolnej chwili oraz skalująca się w miarę zapotrzebowania. Chmura obliczeniowa jest alternatywą dla własnego centrum danych, nie wymagającą poniesienia znaczących kosztów inwestycyjnych związanych z wybudowaniem odpowiedniej infrastruktury data center.
Tak więc z chmurą obliczeniową (publiczną) i przetwarzaniem w chmurze mamy do czynienia w przypadku gdy spełnione są wszystkie opisane warunki:
- Pula zasobów obliczeniowych dostępna jest dla każdego użytkownika.
- Pula zasobów jest zwirtualizowana w celu jak najlepszego wykorzystania urządzeń IT.
- Pula zasobów danego użytkownika jest elastycznie skalowana w zależności od jego potrzeb.
- Proces tworzenia nowych wirtualnych maszyn jak i usuwania starych jest w pełni zautomatyzowany.
- Opłaty są naliczane jedynie za wykorzystane zasoby
Natomiast chmura prywatna różni się tym od chmury publicznej, że pula zasobów obliczeniowych nie jest dostępna użytkownikom zewnętrznym (podmiotom spoza firmy będącej właścicielem centrum danych oraz dostępnej w nim mocy obliczeniowej).
Jakie są zalety chmury obliczeniowej?
- Wysoka skalowalność – cloud computing pozwala na elastyczne dopasowanie mocy obliczeniowej, zasobów, usług i przepustowości do potrzeb oraz specyfiki danej organizacji. Dzięki temu firmy korzystają i płacą tylko za faktycznie zużyte zasoby w danym czasie. Można zwiększać lub zmniejszać moc obliczeniową w dowolnym momencie, dopasowując ją do aktualnych potrzeb biznesu.
- Globalny zasięg i dostępność do danych na praktycznie dowolnym urządzeniu (komputerze, notebooku, tablecie i smartfonie)
- Przechowując kopie zapasowe danych w chmurze masz pewność, że niezależnie od tego co stanie się z Twoim sprzętem, nie stracisz najważniejszych plików.
- Niskie koszty wyjścia – organizacje mogą zrezygnować z korzystania z usług w chmurze (lub części z nich) w dowolnej chwili, zwykle bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Wbrew obawom, Twoje dane prawdopodobnie będą bezpieczniejsze w chmurze niż przechowywane na własnych serwerach. Sprawdzony dostawca chmury może zaproponować najlepsze i stale aktualizowane mechanizmy bezpieczeństwa, których organizacje o niewielkim budżecie nie mogłyby sobie zapewnić we własnym zakresie.
Wady chmury obliczeniowej:
- Bezpieczeństwo – brak dostatecznej kontroli firmy nad danymi umieszczonymi w chmurze obliczeniowej oraz sposobów ich przetwarzania.
- Utrata niezależności – im więcej dana organizacja korzysta z usług konkretnego dostawcy chmury, tym bardziej się od niego uzależnia, ponieważ różne rozwiązania danego dostawcy cloud computingu zwykle są ze sobą zintegrowane.
- Brak kontroli w przypadku awarii dostawcy – jeśli organizacja nie ma przepracowanego planu disaster recovery (na wypadek wystąpienia awarii), nie ma wpływu na, to kiedy i w jaki sposób dostawca rozwiąże problem z awarią chmury.