ENIGMA FEST już niestety za nami, ale miłe wspomnienia ciągle tkwią nam w pamięci, dlatego zapraszamy do zapoznania się z wykładami, które odbyły się w dniach 19 – 28 kwietnia podczas Metropolitalnego Festiwalu Nauki w ramach projektu "ENIGMA - Wsparcie nauczania matematyki i informatyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych Metropolii Poznań." 

Wykład: " Inteligentne miasta - na czym w zasadzie polega ta 'inteligencja'?"

Wykład rozpatrywał kilka punktów spojrzenia na "inteligencję" miasta - w czym się ona objawia, jak ją mierzyć, pod jakimi warunkami można nie niej korzystać? Rozważania rozpoczęły się i zakończyły w Paryżu, zwiedzono także (wirtualnie) Nowy Jork początku XX wieku oraz obecne Indie. Skupiono się również na tym co aktualnie dzieje się w Holandii i Polsce. W końcówce wykładu rozważono różne definicje "inteligencji" i wpływ nowych technologii na rozwój miast oraz komfort życia ich mieszkańców.

Wykład: "Sztuczna inteligencja"

Wykład opowiadał o genezie nazwy, najważniejszych zagadnieniach badań nad sztuczną inteligencją i o obszarach zastosowań. W drugiej części wykładu przybliżono zagadnienie Sztucznej Sieci Neuronowej, konstruowania, algorytmów uczenia i obszarów zastosowań takich sieci: w ekonomii, robotyce, rozpoznawaniu obrazów, pisma, mowy itd.

Wykład: Pogromcy mitów - Bitcoin i łańcuch bloków

Celem wykładu było zapoznanie uczestników z podstawowymi elementami budowy łańcucha bloków: funkcją skrótu, listą powiązaną oraz dowodem pracy. 

Wykład: Identyfikacja prawdziwych i fałszywych informacji w Internecie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz wielkich zbiorów danych.

Walka z fake newsami toczona jest poprzez agencje fact-checkingowe, których celem jest weryfikacja informacji oraz wskazywanie nieprawdziwych komunikatów. Podczas wykładu zostały przedstawione najważniejsze zagadnienia związane z pojęciem „fake news” oraz różnicami pomiędzy fałszywymi wiadomościami a prawdziwymi. Niektóre ze sposobów sprawdzenia tych informacji w sieciach społecznościowych mogą przypominać zabawę w detektywa. Można jednak w pewnym stopniu zautomatyzować i usprawnić ten proces analizując wielkie zbiory danych przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji. Podczas zajęć można było dowiedzieć się o sposobach automatycznej identyfikacji fałszywych informacji oraz oceny ich jakości na przykładzie wielojęzycznej WikipediiWydarzenia zostały zorganizowane przez firmę ANTON EAT Sp. z o.o. na zlecenie Stowarzyszania Metropolia Poznań i są częścią projektu "ENIGMA - Wsparcie nauczania matematyki i informatyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych Metropolii Poznań" realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

fundusze

polska

samorzad wojewodztwa wielkopolskiego

logo ue rgb 1

Newsletter

Zapisz się do naszej listy subskrybentów, aby otrzymywać najnowsze informacje i aktualności o wydarzeniach w Twojej okolicy