SMART CITY to koncepcja miasta wykorzystującego nowoczesne technologie w służbie mieszkańców i urzędników. To w kierunku praktycznego wykorzystania narzędzi SMART CITY pójdzie także ewolucja rynku pracy przyszłych informatyków i analityków danych.
„Inteligentne miasto - jest to miasto, które szeroko wykorzystuje nowe, inteligentne techniki i technologie oraz innowacyjne metody organizacji życia. Jest również dynamiczną siecią wzajemnie komunikujących się i współdziałających ludzi, zasobów, struktur i usług, a jego mieszkańcy, tworząc otwartą społeczność sieciową, są aktywnymi użytkownikami tych zasobów i usług, ale także sami są elementem sieci, wnosząc do niej swoje aktywa i energię”[1]
Koncepcja Smart City obejmuje 6 obszarów, na których władze inteligentnego miasta powinny się skupiać. Te obszary to: Gospodarka, Kapitał ludzki, Środowisko, Mobilność, Zarządzanie, Jakość życia. Projekty przeprowadzane w myśl koncepcji Smart City mają na celu m.in.: zrównoważony rozwój, wzrost gospodarczy, podnoszenie poziomu kwalifikacji mieszkańców, skuteczną ochronę środowiska, usprawnienie poruszania się po mieście, partycypacyjne podejście do zarządzania. To wszystko przyczynia się do podnoszenia poziomu jakości życia mieszkańców.
Powiązaną koncepcją jest „internet rzeczy” (ang. Internet of Things - IoT). IoT to sieć powiązanych przedmiotów, które są połączone internetowo oraz ze światem fizycznym. Nie tylko użytkownik „komunikuje” się z urządzeniem, również urządzenia „komunikują się” między sobą. Elementy IoT są obecne w naszym życiu codziennym, są to wszelakie czujniki mierzące np. zanieczyszczenie lub temperaturę powietrza, termostaty, smartwatche, „inteligentne” oświetlenie lub ogrzewanie i wiele innych. To dzięki „internetowi rzeczy” miasta stają się bardziej „Smart”, bardziej zaawansowane technologicznie i sprawniej funkcjonujące. W „inteligentnych miastach” w przyszłości mogą powstać chociażby: systemy monitorowania przestrzeni zaawansowanymi kamerami, w celu zwiększenia bezpieczeństwa w mieście, aplikacje pokazujące, gdzie w mieście są wolne miejsca parkingowe lub aplikacje śledzące autobusy i tramwaje w czasie rzeczywistym.
Coraz więcej ludzi decyduje się na tworzenie inteligentnych domów, które są bardzo dobrym przykładem wykorzystania technologii internetu rzeczy. Urządzenia jakie możemy znaleźć w Smart Home to m.in. oświetlenie sterowane za pomocą smartfona, inteligentne czujniki (np.. czujnik dymu, gazu a nawet czujniki zalania), kamery do monitoringu, inteligentne gniazdka sprawiające, że każde podłączone do nich urządzenie staje się „inteligentne”- można je kontrolować przez smartfona za pomocą specjalnej aplikacji. Pomimo tego, że technologia internetu rzeczy już od jakiegoś czasu jest obecna wśród ludzi to wciąż jest na raczej początkowym etapie rozwoju i kryje ogromny potencjał na polepszenie i usprawnienie życia.
W celu dalszego rozwoju technologii, a co za tym idzie „internetu rzeczy” i „inteligentnych miast”, potrzebni są wykształceni, kreatywni i zmotywowani ludzie. Aby Smart City i ogólnie cyfryzacja mogła się dalej rozwijać potrzebni są młodzi, innowacyjni, głodni wiedzy ludzie z wizją, chcący rozwijać siebie i świat dookoła.
W „inteligentnych miastach” pożądanymi zawodami są wszelkie zawody z branży IT, przede wszystkim:
- programiści,
- specjaliści ds. baz danych,
- architekci IT,
- inżynierowie danych.
Obok specjalistów od technologii informacyjnych, istotnymi dla rozwoju „inteligentnych miast” są osoby odpowiedzialne za planowanie przestrzeni, które powinny być zaznajomione z działaniem „internetu rzeczy”, aby być w stanie w pełni wykorzystać potencjał technologii. Oprócz tego: logistycy, lekarze, analitycy biznesowi czy chociażby trenerzy personalni.
[1] Muraszkiewicz, M. 2016. Ku nowej utopii, ku inteligentnym miastom. W: D. Gotlib i R. Olszewski, red., SMART CITY. Informacja przestrzenna w zarządzaniu inteligentnym miastem. Wydawnictwo Naukowe PWN SA, 14–28.