Terminu BIG DATA używamy kiedy mówimy o systemach, które w szybkim tempie mogą przetworzyć i połączyć duże ilości danych pochodzących z różnych źródeł. Dzięki szybkiej analizie dostarczonych danych można zbudować dokładne obrazy potrzeb użytkowników. BIG DATA wiążę się także z przyszłymi zawodami, w których znaleźć będzie można pracę już za kilka lat.
Przykładem wykorzystania systemu BIG DATA jest branża marketingowa. Większość ludzi korzysta obecnie z profili społecznościowych, dzięki którym dzielimy się informacjami o naszym życiu prywatnym i zawodowym. Za pomocą tych właśnie danych systemy tworzą nasze profile konsumenckie, z dostosowanymi do naszych preferencji oraz wyszukiwań reklamami. Dzięki temu firmy ponoszą mniejsze koszty, a jakość i skuteczność reklam jest znacznie większa. Nie należy jednak ograniczać systemu big data jako danych wykorzystywanych w przedsiębiorstwach. Dane mogą się również przydać w koncepcji rozwojów inteligentnych miast zwanymi również jako SMART CITY.
Takie miasto wykorzystuje technologie informatyczno-komunikacyjne w celu zwiększenia interakcyjności i wydajności miasta oraz świadomości mieszkańców. Wykorzystuje on zasoby ludzkie i społeczne oraz infrastrukturę komunikacyjną w celu zrównoważonego wykorzystania zasobów i podniesienia jakości życia. Jest to pojęcie dość szerokie, które jest wprowadzane w dużych i średnich miastach, które jednocześnie są wzorcem dla małych miast. Wyróżnia się kilka wymiarów koncepcji SMART CITY, które funkcjonują wzajemnie oraz jednocześnie. Są nimi:
- inteligentna gospodarka (smart economy)
- inteligentna mobilność (smart mobility
- inteligentne środowisko (smart environment)
- inteligentne warunki życia (smart living)
- inteligentne sprawowanie władzy (smart government)
Dariusz Stasik, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz ICAN Institute w Warszawie w swoim blogu opisuje austriacką stolicę Wiedeń jako jedno z najlepszych smart city na świecie. Jako jedno z jego atutów wymienia zaawansowaną strategię miasta, która “wdraża strategie w jasny i kompleksowym podejściem.(...) Wdrażaniu smart działań sprzyja zarządzanie centralne – w przypadku Wiednia jest to Smart City Agency. Zatrudnieni eksperci łączą wiedzę techniczną z zarządzaniem projektami, koordynując jednocześnie rozbieżne interesy miasta, rządu i dostawców usług oraz rozwiązań”. Wiedeń jest również traktowany jako przestrzeń o najwyższej jakości życia. Zawdzięcza to między innymi dobrze zaprojektowanym przestrzeniom publicznym, które cechują się szeroko rozwiniętą rekreacją, wysoka jakość usług społecznych oraz rozwiniętym mieszkalnictwem komunalnym. Miasto jest nastawione na szeroki dostęp mieszkańców na zasoby mieszkaniowe. “Połowa wiedeńczyków zamieszkuje mieszkania subsydiowanych przez rząd, za których koszt czynszu jest stosunkowo niski. W porównaniu do Londynu, gdzie mieszkańcy płacą około 3/4 swojego dochodu, wiedeńczycy płacą już tylko 1/4 dochodu”. Kolejnym atutem miasta jest wysoka cyfryzacja wykorzystująca system blockchain, który zbiera dane oraz automatycznie je uaktualnia. Obejmuje ona głównie raporty energetyczne, informacje o trasach transportu publicznego oraz wyniki głosowań w lokalnych konsultacjach. Dzięki temu
systemowi, każdy użytkownik może śledzić zmiany czy to zmiany rozkładu jazdy lub poznać wyniki poszczególnych głosowań.
Miasto Poznań, także stara się wprowadzić założenia koncepcji SMART CITY w swój rozwój. Poprzez wprowadzenie innowacyjnych oraz inkluzywnych rozwiązań wykorzystujących nowoczesne technologie ICT Poznań staje się miejscem coraz bardziej przyjaznym, nowoczesnym i bezpiecznym.
Przykładowymi projektami realizowanymi w tej koncepcji są:
- VIVA SENIOR - po wybraniu numeru telefonu Biura Kontakt Poznań poznańscy emeryci mogą korzystać z całego zestawu usług przygotowanych pod kątem potrzeb seniorów: zamówienie bezpłatnej taksówki, znaleźć pomoc przy drobnych porządkach domowych albo odebrać „pudełko życia” do przechowywania kluczowych informacji o stanie zdrowia, potrzebnych ratownikom w sytuacjach zagrożenia.
- SYSTEM KOORDYNACJI INWESTYCJI MIEJSKICH - Celem projektu jest koordynacja inwestycji miejskich przy wykorzystaniu Systemu Informacji Przestrzennej oraz oprogramowania do modelowania ruchu. Takie rozwiązanie znacząco wpłynie na częstotliwość wymaganych robót i remontów na danym odcinku inwestycji. W ramach działań docelowo ma powstać również „Mapa inwestycji” przeznaczona do użytku mieszkańców, która będzie informowała o planowanych remontach i zmianach w ruchu drogowym.
- ATMOSFERA DLA POZNANIA - została opracowana przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania. Dostarcza ona mieszkańcom Poznania informacji na temat prognozowanego oraz rzeczywistego stanu jakości powietrza w Poznaniu. Dzięki stronie można poznać prognozę stężeń pyłów drobnych PM10 oraz wartości stężeń wszystkich zanieczyszczeń powietrza badanych na stacjach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dla Poznania na najbliższe trzy dni.
- BaDaM - Baza Danych Miasta Poznania, to projekt otwarcia zbiorów danych o mieście, które są prezentowane na dedykowanym portalu. Dane obejmują wskaźniki statystyczne dotyczące wielu aspektów rozwoju miasta. Portal został przygotowany z myślą o mieszkańcach, przedsiębiorcach, inwestorach, naukowcach, samorządowcach, działaczach miejskich i wszystkich zainteresowanych, którzy poszukują danych o Poznaniu potrzebnych do pracy.
Poznańskie uczelnie wyższe oferują kierunki związaną z analizą BIG DATA. Przygotowują do podjęcia zadań związanych z przetwarzaniem dużych i złożonych zbiorów danych, ich analizą, eksploracją i wizualizacją. Studia odpowiadają na ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie przetwarzania danych, mających wiedzę teoretyczną i praktyczną zarówno na temat baz relacyjnych jak i nierelacyjnych lub hurtowni danych. Studenci poznają cały proces przetwarzania danych, od momentu ich czyszczenia i składowania, poprzez odpytywanie i raportowanie, po złożoną analizę i odkrywanie wiedzy z danych. Studenci poznają również biblioteki programistyczne oraz narzędzia współpracy między naukowcami.
Takimi uczelniami są:
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza z kierunkiem “przetwarzanie danych - Big Data”
- Collegium Humanum z kierunkiem “zarządzanie danymi i analityka Big Data”
- Wyższa Szkoła Bankowa z kierunkiem “Big Data. Inżyniera danymi”
- Collegium Da Vinci z kierunkiem “Analiza biznesowa i Data Science”
- Uniwersytet Ekonomiczy z kierunkiem “Informatyka i ekonometria”