Czym są sztuczne sieci neuronowe? Co to jest Bitcoin? Jaka jest istota „inteligentnych miast”? Jak identyfikować fake newsy w sieci? Odpowiedzi na te i inne pytania odnalazła młodzież podczas pięciu edycji Metropolitalnego Festiwalu Nauki w ramach projektu ENIGMA, które odbyły się w dniach 18 – 28 kwietnia 2023 roku. W całym przedsięwzięciu wzięło udział blisko 1000 osób!
Spotkanie to nie tylko zgromadziło ekspertów z różnych dziedzin, ale też pasjonatów nauki i technologii ze szkół objętych programem ENIGMA. Podsumujmy ten pełen ciekawych wykładów i warsztatów czas, który niestety jest już za nami.
ENIGMA FEST rozpoczęła się uroczystym otwarciem, które wypełniło powietrze energią i entuzjazmem. Wśród uczestników można było zauważyć iskrę w oczach, gotowych do pochłonięcia niezwykłej dawki wiedzy. Następnie mieliśmy przyjemność wysłuchać fascynujących wykładów od wybitnych naukowców, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Wykład zatytułowany "Inteligentne miasta - na czym w zasadzie polega ta 'inteligencja'?" skupiał się na różnych aspektach inteligencji miast. W trakcie wykładu uczestnicy mieli okazję zgłębić temat, odkryć, w jaki sposób inteligencja manifestuje się w miastach, jak ją mierzyć oraz jak nowe technologie wpływają na rozwój miast i poprawę jakości życia ich mieszkańców. Podczas wirtualnej podróży przez Paryż, Nowy Jork, Indie, a także analizując to, co dzieje się obecnie w Holandii i Polsce, rozmawialiśmy także o różnych definicjach "inteligencji" oraz wpływie nowych technologii na nasze miasta.
Kolejnym blokiem okazał się wykład na temat sztucznej inteligencji. Skupiał się on na genezie nazwy, głównych zagadnieniach badawczych oraz różnych obszarach zastosowań tej dziedziny. W trakcie warsztatów mieliśmy okazję skorzystać z narzędzia Simbrain 3.0, aby tworzyć sieć neuronową zdolną do rozpoznawania prostych obrazów. To praktyczne doświadczenie pozwoliło nam zobaczyć, jak wiele można osiągnąć przy użyciu sztucznej inteligencji i jak szerokie są jej możliwości.
Następna część została zatytułowana: "Pogromców mitów - Bitcoin i łańcuch bloków." W ramach tego wykładu mieliśmy okazję poznać podstawy budowy łańcucha bloków, w tym funkcję skrótu, listę powiązaną oraz dowód pracy. W ramach warsztatów, mogliśmy zapoznać się z narzędziami interakcji z łańcuchem bloków i nawet wykonać przykładowe transakcje, w tym korzystając z prostych inteligentnych kontraktów. Podczas tych zajęć rozprawiono także z popularnymi mitami na temat łańcucha bloków, takimi jak niemożność modyfikacji danych czy anonimowość transakcji.
Ostatnie, ale nie mniej ważne zagadnienie dotyczyło identyfikacji prawdziwych i fałszywych informacji w Internecie przy użyciu sztucznej inteligencji. Wykład i warsztaty skupiały się na walce z fake newsami oraz wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji do automatycznej identyfikacji fałszywych informacji. To nie tylko wciągające, ale także ważne zagadnienie, które pozwala nam lepiej zrozumieć różnice między fałszywymi a prawdziwymi wiadomościami.
Wrażenia i nowa wiedza pozostawały z nami jeszcze długo po zakończeniu. Metropolitalny Festiwal Nauki ENIGMA FEST okazał się być prawdziwą ucztą dla umysłów, oferując nam możliwość zagłębienia się w fascynujący świat nauki, technologii i innowacji.
Całość nie mogła by się odbyć bez wsparcia kadry naukowej z Uniwersytetu Przyrodniczego, dlatego szczególnie podziękowania skierowane są następującej grupy pracowników naukowych: dr hab. inż. Jarogniew Rykowski, prof. UEP dr hab. Paweł Klibera, dr Daniel Wilusz, dr Piotr Stolarski, dr Przemysław Garsztka, dr Włodzimierz Lewoniewski oraz dr Milena Stróżyna.
Wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza tych których nie mogło być osobiście, zachęcamy do obejrzenia krótkiego, lecz wartościowego filmu podsumowującego ten wspaniały czas.