Zapraszamy do zapoznania się z bazą materiałów edukacyjnych powstałych dzięki dofinansowaniu ze środków UE w perspektywie 2007-2013 w tym w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Zintegrowana Platforma Edukacyjna 

ZPE

Portal rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Profesjonalne, bezpieczne i przyjazne dla użytkowników narzędzie, które umożliwia nauczanie na odległość. Treści edukacyjne dostępne na portalu są całkowicie bezpłatne, można z nich korzystać z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, a także wydrukować wersję PDF.

ZPE oferuje różnorodne formy aktywności i przekazu, ćwiczenia interaktywne oraz materiały multimedialne, co ułatwia kształcenie umiejętności i budowanie wiedzy uczniów. Materiały, które są zamieszczone na stronie powstały ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007−2013 oraz Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014−2020).

Na platformie można tworzyć lekcje interdyscyplinarne, autorskie, nauczycielskie wersje podręcznika, pracy grupowej oraz kształcenia indywidualnego. ZPE zawiera zasoby do kształcenia ogólnego na wszystkich etapach edukacyjnych oraz do kształcenia zawodowego. Zintegrowana Platforma Edukacyjna korzysta z danych dotyczących szkół i placówek oraz nauczycieli i uczniów, pochodzących z Systemu Informacji Oświatowej (SIO), dzięki czemu odwzorowuje strukturę szkół i klas, co ułatwia korzystanie z Platformy uczniom i nauczycielom.

Materiały na ZPE są tworzone z uwzględnieniem standardów dostępności WCAG, co umożliwia korzystanie z nich uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Platforma zawiera również kreator, który pozwala na tworzenie własnych e-materiałów oraz mechanizm tzw. "teczki", umożliwiający edycję udostępnionych materiałów zawartych na własne potrzeby.

Portał umożliwia również komunikacje w czasie rzeczywistym pomiędzy nauczycielami i uczniami, tworzyć wideokonferencje oraz zamieszczać linki do spotkań w kalendarzu. W planach jest wzbogacanie zbiorów o kolejne e-materiały oraz rozwijanie treści i funkcjonalności, wprowadzanie nowych technologii.

Skalę ponad 30 tysięcy materiałów edukacyjnych, można znaleźć pod adresem: https://zpe.gov.pl/

Przykładowe materiały dostępnych na stronie ZPE:

Graficzna obróbka zdjęć – materiał poświęcony jest metodom edycji i retuszu zdjęć z kolei warsztaty, będące integralną częścią książki zapoznają uczniów z programem graficznym GIMP, w którym poznają pracę z obrazem przy zastosowaniu m.in. warstw, masek i ścieżek. Grupą docelową tych materiałów, są uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Nagrywanie i obróbka filmów - zakres materiału obejmuje zagadnienia z rejestracji filmów z użyciem różnych narzędzi oraz rejestracji obrazów stałych i dźwięków. Uczeń poznaje również metody nieliniowego montażu wideo oraz poprawy jakości filmów i wzbogacania za pomocą technik grafiki. Materiały przeznaczone dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Matematyka dla liceum - książka ta jest jedną z kilku pozycji, powstałych w ramach projektu "Żyj twórczo. Zostań M@T.e-MANIAKIEM". Przeznaczona jest głównie dla nauczycieli matematyki, uczących w gimnazjach i liceach. Pozycja zawiera testy, ankiety, scenariusze lekcji oraz zadania z treścią. Jest też pomocą w diagnozowaniu i monitorowaniu postępów wśród uczniów

Zrozumieć Matematykę – podręcznik zwierający wiele zbiorów ćwiczeń pomocny do lepszego opanowania materiałów z zajęć matematyki. Grupą docelową tego podręcznika jest 4 klasa szkół podstawowych.

Proste projekty i funkcje w języku Java – rozwiązywanie prostych funkcji i równań kwadratowych z wykorzystaniem języka Java. Materiał został przygotowany z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych.

eTwinning

etwining

Bezpłatna platforma edukacyjna gromadząca szkoły z całej Europy (i nie tylko) oraz posiadająca dużą bazę materiałów edukacyjnych dostępnych zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.

Platforma powstała w 2005 roku, jednak rozwinęła się niewiele później w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” finansowanego ze środków UE w perspektywie 2007-2013. Do dnia dzisiejszego w Polsce do platformy zarejestrowało się blisko 19 tys. szkół, a blisko 82 tys. nauczycieli wykorzystuje zebrane materiały do prowadzenia zajęć.

Baza materiałów i projektów eTwinning  jest bardzo zróżnicowana pod względem ich tematyki oraz form. Mogą być one krótkie (prowadzone kilka dni) i skupiające się na konkretnym zagadnieniu lub długie, których tematyka i działania nieustannie się powiększają. Są one realizowane w postaci webinarów online, które są później udostępniane na platformie youtube lub gotowe scenariusze, które można realizować w szkolnej sali. Do ich przeprowadzenia potrzebny jest laptop, internet oraz łatwo dostępne programy np.: program graficzny Canva lub matematyczny Tersia. Projekty oraz ich scenariusze są bardzo elastyczne  dzięki czemu nauczyciel może je dostosować do potrzeb swoich oraz uczniów.

Społeczność eTwinning, znajduje się pod adresem: https://etwinning.pl/

Przykładowe materiały dostępnych na portalu eTwinning:

Piękna matematyka– geometria w sztuce - wiedza i umiejętności matematyczne pełnią w naszym życiu bardzo ważną rolę. Codziennie spotykamy się z matematyką -towarzyszy nam ona praktycznie na każdym kroku. Obserwując otaczający ich świat uczniowie nauczą się dostrzegać jej przejawy i wpływy oraz tworzyć własne matematycznie inspirowane dzieła. Jest to scenariusz do zajęć dla nauczycieli.

Mats Is Everywere - głównym celem projektu było rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów, a przede wszystkim pokazanie, że matematyka jest obecna wszędzie, można ją polubić, a co więcej świetnie się przy tym bawić. Partnerzy poszukiwali zagadnień matematycznych wokół siebie, w swoim życiu codziennym, odwołując się do własnych doświadczeń. Następnie swoje badania rozszerzyli na inne dziedziny nauki i sztuki między innymi: malarstwo i architekturę, muzykę, naturę, czy astronomię. Projekt przeznaczony głównie dla młodszych uczniów szkoły podstawowej.

fundusze

polska

samorzad wojewodztwa wielkopolskiego

logo ue rgb 1

Newsletter

Zapisz się do naszej listy subskrybentów, aby otrzymywać najnowsze informacje i aktualności o wydarzeniach w Twojej okolicy